Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
Частинка дому
Опубліковано 22 березня 2023 року о 10:52

Кому краще: тим, хто поїхав, чи тим, хто залишився? Психологічні проблеми та моральні дилеми однаково виникають і в тих, і в інших. Тому психологи рекомендують дотримуватись наступних порад:

1. Не звинувачуйте себе ні в чому (не поїхали, поїхали не туди, чому поїхали, а не залишилися тощо). Запам’ятайте: під час війни будь-які прийняті вами рішення про безпеку вас та вашої сім’ї є правильними!!!

2. Немає нічого поганого у тому, що вам комфортніше вдома чи на новому місці. І це не значить, що з вами щось не так (комусь може бути важко чути, бачити, знати, що вам десь краще, ніж вдома і навпаки, але це їх відчуття – не ваші).

3. Дайте собі можливість прожити емоції. Cпогади про дім, роботу, близьких, які залишись чи виїхали, можуть викликати сум, тривогу, страх, викликати наступні тілесні реакції: тремор, труднощі із засинанням, прискорене серцебиття, спазми тощо. При цьому можна: якщо тремор – підсилити тремтіння (пострибати, потрусити руками тощо); якщо морозить – накритися ковдрою, випити гарячого чаю; якщо труднощі із засинанням – за дві години вимкнути перегляд новин, відслідковувати дихання, обійняти близьких, які поруч, прийняти теплий душ, провітрити кімнату, зробити очима 8-ку тощо.

4. Перестаньте очікувати “коли це закінчиться”. Це звучить жорстоко, але таке очікування забирає у вас сили. Закінчиться! Обов’язково! Але необхідно діяти відповідно до реалій сьогодення.

5. Безперервно адаптуйтесь до нових умов, відповідаючи на питання: що я можу робити саме зараз і саме тут, щоб я відчув себе краще, комфортніше, безпечніше? Що я можу зробити корисного упродовж найближчих 5 хвилин, години, за день?

6. Поповнюйте свої емоційні запаси: фокусуйтесь на позитивних спогадах, які є для вас підтримкою. Що допомагало почуватися краще останніми днями? Згадайте, до чого звикли і що могли б так само (чи наближено) робити. Наприклад, Ви щоранку виходили на пробіжку, варили каву чи ходили на прогулянку після роботи. Запровадьте таку звичку знову.

7. Підтримуйте зв’язки з близькими людьми. Запитуйте «Як ти?», обмінюйтесь новинами, фотографіями. Обіймайтеся, за можливості проводьте час разом. Зараз дуже потрібен емоційний контакт. Якщо ви на відстані з рідними, додайте аудіо та відеоспілкування замість текстових повідомлень. Уникайте самотності, спілкуйтеся з людьми. Знайдіть собі співрозмовника, з яким можна ділитися проблемами та переживаннями, а також тих, про кого можна дбати. Це можуть бути не тільки люди, а й тварини або рослини.

Зараз усі ми проходимо стадію виснаження, тож багато хто відчуває брак сил та енергії. Будьте поблажливими до себе, попіклуйтеся про свій психоемоційний стан, оскільки у стані відносного психологічного та фізичного здоров’я Ви здатні надати більш ефективну допомогу собі та всій країні!


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux