Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
Як підтримати людину, яка зазнала втрату
Опубліковано 05 листопада 2023 року о 16:10

Війна руйнує будинки, забирає людей та розбиває серця тих, хто втрачає своїх рідних і близьких. Смерть найближчих, особливо раптова і передчасна, стає шоком, від якого отямитися дуже складно, людина може довго перебувати в стані шоку, ступору, оціпеніння. Спочатку – шок та заперечення: «Цього не могло зі мною статись, мабуть, це якась помилка». Після цього людина відчуває агресію, злість, гнів, ненавидить цей світ, адже вважає смерть близького несправедливою. Після може прийти провина, коли людина вважає, що могла б запобігти цій ситуації – «Я могла (міг) це передбачити та виправити все». Наступний етап – депресія, туга та занурення у стадію усвідомлення того, що сталось. Після цього відбувається примирення з ситуацією та адаптація. Період скорботи може тривати довго. Тому важливо з розумінням ставитись до цього і не квапити людину проживати «скоріше» своє горе.

Разом з тим, горе – це природній процес, який необхідно проживати повністю, не уникаючи жодного з емоційних станів. Однак люди часто замикаються від навколишнього світу, чим можуть спричинити консервацію травматичного досвіду. Саме тому варто дізнатися, яким чином доречно спілкуватися і допомагати іншим під час травматичного періоду втрати. Моральна підтримка – ціле мистецтво, яке потребує щирості та емпатії. Щоб людина відчула підтримку, достатньо просто бути поруч та висловити свої співчуття щиро, без образ та оцінювання ситуації. Саме це допомагає. 

Поради при взаємодії з людиною, яка переживає втрату:

Будьте поруч, будьте готові вислухати і підтримати. При цьому не намагайтеся заспокоювати чи зупиняти емоційний потік. 

Під час періоду горя людина переживатиме безліч емоцій. Не варто знецінювати ці почуття, вони минуть, якщо буде можливість їх виплеснути.

Висловіть співчуття, зазначивши «мені шкода, що тобі доводиться через це проходити» або «важко уявити, що ти зараз відчуваєш». Не бійтесь словесної тиші, не намагайтесь весь час щось говорити!

Скажіть, що готові підтримувати її, та нагадайте наскільки вона є важливою для вас.

Запитайте, чим можете допомогти. Якщо ж людина сама не знає, що їй потрібно, то допоможіть найнеобхіднішим, але залиште їй можливість виконувати хоч якісь буденні справи. При цьому пам’ятайте, що в неї може бути недостатньо сил на вирішення всіх завдань, будьте терплячі. 

Важливо висловлювати співчуття, а не жаль, можна сказати «прийми мої щирі співчуття», «знай, що я поруч», «ти в усьому можеш на мене розраховувати».

Якщо людина захоче поговорити про загиблого чи згадати про нього – згадуйте щось приємне, але говоріть у минулому часі. Не розпитуйте про всі деталі трагедії чи травми!

Підтримати людину можна й обійнявши, поклавши руку на плече чи взявши її руку у свою (за умови, що ваші стосунки це дозволяють). Таким чином ви даєте людині відчути безпеку та захищеність.

Дайте людині відпочити та поплакати, при цьому не залишаючи її надовго одну. 

При спілкуванні з людьми, які втратили близьких важливе уважне та терпляче ставлення. Це сприятиме поступовому зціленню від травматичного досвіду навіть без будь-яких слів. Якщо ж ви відчуваєте, що не можете самостійно впоратись, то зверніться до фахівців із ментального здоров’я.

Відділ комунікації поліції Херсонської області


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux