Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
Голова Нацполіції Ігор Клименко: про систему штрафів, локдаун, електрошокери, криміногенну ситуацію, резонансні справи, легалізацію зброї та марихуани
Опубліковано 22 січня 2021 року о 16:21

Інтерв'ю Голови Національної поліції України Ігоря Клименка для інформаційного агентства "Українські Новини"

 

2020 рік видався нелегким не лише для пересічної людини, але і для всієї правоохоронної системи. Епідемія коронавірусу внесла корективи в усі сфери життя суспільства. Карантинні заходи, маски, протести підприємців - все це повинен хтось контролювати. Левова частка таких повноважень додатково лягла на плечі співробітників поліції. І ніхто при цьому не скасував їхні прямі обов'язки - боротьбу зі злодіями, грабіжниками, наркоманами, економічними злочинами і членами ОЗУ. За рік ми вже звикли до того, що в громадському місці до тебе може підійти поліцейський з вимогою одягнути маску, інакше - штраф. Так, на початку, напевно, це дивувало, але зараз це все буденно, як "добрий день". Здавалося, що падіння економіки, скорочення зарплат і втрата безлічі робочих місць в минулому році, призведе до зростання злочинності. Однак, в Нацполіції заявляють, що криміногенна ситуація не тільки не погіршилася, а за деякими критеріями навіть покращилася. Чому так відбулося ми запитали у Голови Національної поліції Ігоря Клименка.

Ігор Клименко

В інтерв'ю Українським Новинам голова Нацполіції розповів про те, коли автоматична відеофіксація ПДР буде діяти не тільки в Києві, Київській області та Львові, а й в інших регіонах, про те, на скільки держбюджет поповнився від таких штрафів і чи будуть штрафувати автомобілі з "номерами прикриття". Також він розповів, чому електрошокери - це ефективно і хто їх буде використовувати, чи підтримує він локдаун і що робить поліція з мерами міст, які ігнорують карантин. Клименко розповів і про реформу Патрульної поліції і скандал, який розгорівся навколо чоловіка генпрокурора Ірини Венедиктової. Крім того, глава Нацполіції повідав деякі деталі справи Павла Шеремета, ексспівробітниці посольства США в Україні та нового президента США Джозефа Байдена (за заявою Віктора Шокіна). Наостанок Клименко озвучив своє ставлення до легалізації зброї і пояснив, чому Національна поліція не може перешкодити народним депутатам легалізувати медичну марихуану.

Чи ефективна на ваш погляд діюча система штрафів за порушення ПДР?

Взагалі, автоматична фото- і відеофіксація, яка на сьогодні введена на дорогах України, - потрібна. Якщо ви водій, то бачите, що люди починають пригальмовувати перед пішохідними переходами, населеними пунктами і там, де стоять знаки, що ведеться відеофіксація. Те ж саме і в Києві. На проспекті Бажана або на інших проспектах нечасто можна побачити автомобіль, який рухається зі швидкістю 120-130 км/год. Тому, ця система виправдовує себе. У той же час, з іншого боку, як і в будь-якому нововведенні існує і зворотна сторона. Це співвідношення покарання за порушення того чи іншого швидкісного режиму. Наприклад, якщо ми по місту рухаємося зі швидкістю 60 км/год і підвищуємо її на 20 км/год, тобто до 80 км/год, то однозначно водій ще може нормально керувати автомобілем і своєчасно зреагувати на перешкоду, в тому числі на пішохода, тварину або на інший автомобіль. В цьому випадку ми платимо штраф 255 гривень. Якщо ми порушуємо правила і перевищуємо швидкість на 50 км/год, то це вже 110 км/год, а якщо ще дощ або сніг, то керувати автомобілем дуже складно і важко зреагувати. В цьому випадку, небезпека ДТП або небезпека збити людину набагато більша і штраф тут 510 гривень. Тому, це співвідношення штрафів з часом буде коригуватися.

Чи буде Нацполіція ініціювати підвищення штрафів за порушення правил дорожнього руху?

На цьому тижні ми зустрічаємося з народними депутатами, зокрема, з керівником парламентського комітету з питань правоохоронної діяльності Денисом Монастирським і це питання будемо піднімати.

Чи розраховуєте ви на те, що закон про посилення відповідальності за порушення правил дорожнього руху буде прийнятий в цьому році?

Ми б хотіли обговорити доцільність цього на сьогодні. Зокрема, хотіли б почути народних депутатів, водіїв і громадян нашої держави. Я думаю, що спочатку буде обговорення, а вже потім...

Але, ви прихильник того, що потрібно посилити відповідальність?

Я прихильник того, щоб підвищити відповідальність за значне перевищення швидкісного режиму.

Скільки в цьому році Нацполіція планує подати або ініціювати законопроектів?

Я можу сказати за минулий рік. Прийняли закон, який визначає "ворів в законі", про кримінальні спільноти і я скажу, що в цьому році ми зможемо дати перші результати серйозної роботи, які були проведені в цьому напрямку. Ми змогли консолідувати народних обранців і громадську думку щодо посилення і уточнення нашого законодавства в цьому напрямку для того, щоб той, хто задіяний в цій незаконній сфері, поніс відповідне кримінальне покарання. Також було прийнято низку інших законів. Ті зміни, які були внесені, дозволили нам ефективніше організувати роботу у боротьбі зі злочинністю.

Можете нагадати, в яких регіонах у нас на даний момент діють камери відео- і фотофіксації порушень ПДР?

У Києві, Київській області діє 45 камер та у Львівській області ще три камери. На трасі "Київ-Чоп" та безпосередньо у Львові.

Я так розумію, що у Львівській області запустили нещодавно камери?

Перед Новим роком.

А коли очікується, що фото- і відеофіксація буде діяти і в інших регіонах?

Все залежить від фінансування. Фінансуванням і встановленням камер займаються місцеві органи влади і відповідні дорожні служби. Національна поліція тільки погоджує це все. З Нацполіцією радяться в тому випадку, коли потрібно визначиться з концентрацією ДТП в тому чи іншому регіоні. Якщо ви бачите відповідні попереджувальні знаки, то це означає, що існує автоматична фотофіксація, але і в той же час, що на цій ділянці може знаходиться автомобіль патрульної поліції і за допомогою пристроїв Trucam може контролювати швидкість.

Чи планується в цьому році запустити додаткові камери автоматичної фото- та відеофіксації?

Звісно. Ми плануємо в цьому році, але це буде залежати від місцевих органів влади, які будуть зацікавлені у встановленні таких камер і від дорожніх служб, зокрема "Укравтодору", який також витрачає на це кошти.

Який наступний регіон?

Я думаю, що це будуть основні траси. "Київ-Чоп", "Київ-Одеса", "Київ-Харків" і так далі. Тобто, там, де найбільша кількість автомобілів і найбільший швидкісний режим.

На яку суму наразі поповнився бюджет за рахунок оплати штрафів від автоматичної фотофіксації?

На 193 млн гривень.

Чи потрапляли на ці камери і чи сплачували штрафи співробітники Національної поліції?

Камера фіксує сам факт перевищення швидкості. А хто знаходиться за кермом - ніхто не знає. Це адміністративна відповідальність. У тому числі і поліцейські порушують швидкісний режим і платять ці штрафи.

І скільки вже заплатили?

Ми не ведемо такої статистики.

Як Нацполіція бореться з тими автомобілями, які використовують так звані "номера прикриття"?

У нас це буде наступний крок відносно номерів прикриття оперативних служб різних правоохоронних органів. Але можу сказати, що ми вже досягли того, що будь-яке ДТП, яке було скоєно автомобілем з номерами прикриття, не було приховано або якимось чином приховується. Тобто, номери прикриття дають можливість виконувати оперативні завдання, але ні в якому разі не уникати кримінальної або адміністративної відповідальності.

Чи потрапляли ви особисто на ці камери автофіксації порушень ПДР?

Я дуже рідко сам їжджу за кермом. Мої рідні потрапляли і платили штрафи.

А ваш водій?

Ми пересуваємося з дотриманням правил дорожнього руху. У мене немає бажання потрапляти в цю статистику в якості пасажира.

Яка категорія громадян - найбільші порушники ПДР? Чиновники, міністри, депутати?

Ми такої статистики не ведемо. Такої системи ще не придумали, щоб по обличчю визначати - це народний депутат, поліцейський або міністр.

Чи звертався до вас хтось з проханням вирішити питання наслідків порушень ПДР, зафіксованих на камери?

Ні. Люди повинні розуміти і ми це пояснювали - якщо ти вже потрапив в базу, то ти повинен заплатити штраф. По іншому ніяк.

Ок, а чому на місці порушення ПДР можна оплатити штраф тільки банківською картою, а готівкою ні? Чому немає такої процедури?

Це корупція. По-перше, ми це фіксуємо на боді-камеру, яка прикріплена до форми поліцейського. Ми не маємо справи з готівкою для того, щоб потім не було звинувачень в бік поліції про якісь можливі корупційні дії.

Нещодавно Нацполіція купила 200 американських електрошокерів, проте в правовому полі їх поки неможливо застосувати, бо немає законодавчого регулювання. Коли ви очікуєте, що буде прийнятий відповідний закон?

Я сподіваюся, що зміни в закон "Про Національну поліції" будуть прийняті найближчим часом. Наша законодавча ініціатива вже підготовлена. Це буде законопроект Кабінету Міністрів. Я вважаю, що народні депутати на найближчій сесії розглянуть це питання.

Чи дадуть ефект електрошокери?

Якщо порівнювати з тією зброєю, яка була на озброєнні Національної поліції, а це зброя 50-70 років минулого століття, то вона має майже 100% летальні наслідки. Після цього, ми перейшли на інші автомати і пістолети. Ця зброя вже була не такою летальною. Потім були помпові рушниці, у яких летальність теж невисока. І наступний етап - електрошокери. У минулому році ми закупили 200 штук. Летальність практично дорівнює нулю.

Хто буде використовувати електрошокери?

Патрульна поліція, КОРД, тобто ті служби, які найчастіше стикаються із порушниками.

Чи перевіряли ви особисто на собі ці електрошокери?

Ні. Ще не перевіряв.

Чи будете ще закуповувати такі електрошокери?

Якщо будуть прийняті зміни до закону, то ми плануємо купити ще 1000 штук. Наразі ми навчаємо особовий склад, як правильно використовувати електрошокери. Інструкції у нас вже готові. Вони будуть використовуватися як травматична зброя.

Чи сильно змінилася криміногенна ситуація у 2020 році в порівнянні з 2019?

Тяжкі злочини скоротилися, в середньому на 14-17%.

Давайте поговоримо про карантинні обмеження. Скільки вже на сьогодні поліція оштрафувала громадян за відсутність масок в громадських місцях і магазинах?

Ми склали більше 78 тис. адміністративних постанов за недотримання маскового режиму. Ми спільно досягли того, що громадяни, які перебувають в транспорті, закритих приміщеннях, ТРЦ і так далі все-таки носять маски, поважаючи один одного. Для держави це великий плюс.

Чи підтримуєте ви локдаун?

Я підтримую боротьбу з коронавірусом. У нас поліцейських вже перехворіло понад 15 тис., 21 людина померла. Це молоді люди, до 40 років. Частина з тих, хто вже перехворів на коронавірус мають інші проблеми зі здоров'ям. Ми серйозно ставимося до цієї проблеми. Введено карантин чи ні - ми виконуємо свою функцію, в першу чергу. У той же час, якщо від поліції буде залежати дотримання маскового режиму та інших карантинних вимог, то поліція буде робити все необхідне, щоб зберегти здоров'я наших громадян.

Перед локдауном у нас діяв карантин вихідного дня. Чи дав він ефект?

Це не справа Національної поліції давати таку оцінку. Ми виконали свої функції. Загалом, якщо подивитися статистику, то з 20 тис. кількість виявлених хворих на добу впала до 5 тис. Можливо, ефект є. Але, це питання до Міністерства охорони здоров'я.

Показово, що влада на місцях не завжди виконує рішення Кабміну щодо карантину і часто навіть ігнорує їх. Як ви з ними боретеся? Чи відкриті конкретні кримінальні провадження щодо керівників органів місцевої влади, мерів, за фактами невиконання законних розпоряджень уряду?

У нас було два таких етапи. Напередодні карантину вихідного дня мери кількох міст заявили, що не згодні з позицією уряду. Насправді, ці ж мери не втручалися в роботу поліції, не перешкоджали роботі. Це були просто політичні заяви. Дійсно, в деяких випадках довелося відкривати кримінальні провадження. Але, в подальшому, в їх діях злочину не було. Ну і звичайно, вже перед введенням карантину зимових канікул, була заява мера Тернополя. Поліція за добу зробила все, щоб змінити думку керівництва міста і думку деяких директорів шкіл і бізнесменів, які намагалися не виконувати це рішення. Тому, ми досягли виконання вимог Кабміну.

Чи будете підтримувати продовження локдауну, якщо таке питання буде обговорюватися?

Я буду виконувати рішення Кабінету Міністрів. Я поліцейський.

Чи задоволені ви бюджетом Нацполіції на цей рік?

У цій економічній ситуації Національна поліція з одного боку не може бути задоволена бюджетом, тому що ми не можемо підвищити зарплату наших співробітників. З іншого боку, ми розуміємо, яка на сьогодні ситуація в країні, тому працюємо в тих умовах, які є. Ми розуміємо, що не тільки поліція в таких умовах. У той же час, у нас щороку приходять 8-9 тис. нових співробітників і їх потрібно якось мотивувати. Тому, якщо ми повертаємося до розмови, коли охоронець ТЦ, працюючи доба через три, отримує 15 тис. гривень, а співробітник поліції 11-12 тис. гривень, то звичайно, дуже складно утримати особовий склад.

У минулому році, на думку пересічного українця, Нацполіція зробила кілька неоднозначних закупок через Прозоро. Було куплено кілька електросамокатів, гіроскутеров, моноколес, квадроциклів. Навіщо це Нацполіціі?

Ви ж не питаєте, навіщо спецслужбам відеокамери та мікрофони. Те, що ви перерахували у питанні, потрібно для оперативної роботи.

Давайте поговоримо про реформу Патрульної поліції. Вона ефективна чи провальна?

Патрульна поліція становить 15% від особового складу Національної поліції. Я б не вживав слово "реформа", так як реформа - це перебудова. Насправді, ми ліквідували кілька служб, зокрема, ДАІ і на її місці створили нову структуру, нову систему взаємовідносин. Зараз на дорогах вже немає звичних "даішників", які "кошмарили" водіїв. По-друге, за допомогою патрульної поліції ми розкриваємо велику кількість злочинів і вдень, і вночі. За ці 5 років в Національну поліцію прийшло, вдумайтеся, 40 тис. нових співробітників, а 40 тис. пішло. У той же час ми повинні пам'ятати, що у нас те суспільство, яке є і ми беремо людей до себе саме з цього суспільства. Вони пройшли виховання і навчання в нашому суспільстві. Тому, дуже складно за 5 років змінити підходи до роботи Національної поліції. Але за цей час зроблено колосальний ривок. Якщо в 2014 році довіра до міліції була на рівні 5%, то на сьогоднішній день - 36-38%. Нам ще далеко до колег з Польщі або Литви, де їх підтримує більше 75% населення. На цю ситуацію впливає не тільки соціально-економічна ситуація, а й законослухняність кожного нашого громадянина.

Ви, напевно, пам'ятаєте нещодавній скандал з чоловіком генпрокурора Ірини Венедиктової, який звільнився з посади заступника начальника департаменту Кіберполіції, отримав солідну грошову компенсацію від держави, а потім знову був призначений на цю ж посаду після конкурсу. Чи не бачите ви тут корупції?

Національна поліція діяла за законом. Цей співробітник мав відповідну вислугу, яка дозволяла йому на той момент вийти на пенсію і отримати відповідну компенсацію. До того ж, після цього він брав участь у конкурсі на заміщення вакантної посади заступника начальника департаменту. Він пройшов цей конкурс і на законних підставах зайняв цю посаду. Все інше - домисли і суб'єктивна думка тих, хто про це писав.

Давайте перейдемо до конкретних справ. Справа Шеремета. Щодо виконавців вона в суді. Які у вас очікування від суду?

Тільки справедливе рішення суду.

Нещодавно з'явився аудіозапис, який може свідчити про можливу причетність влади Білорусі до ліквідації Шеремета. Яка ймовірність "білоруського сліду" в цій справі?

Нам поки ніхто не давав дозволу на проведення слідчих дій на території Білорусі. На даний момент ми володіємо лише тією інформацією, яка була оприлюднена в ЗМІ, зокрема, громадянином з Литви, який заявив про готовність свідчити про події 2012 року, і Національна поліція готова його допитати.

А всіх інших фігурантів, які на цьому аудіо?

Якщо будуть надані нам оригінали цих записів, ми їх спочатку вивчимо, а потім будемо визначатися.

Справа щодо загибелі ексдепутата ВРУ Давиденка. Чому так довго справа розслідується?

У справі всі експертизи вже готові, за винятком психолого-психіатричної, яку ми чекаємо в найближчий місяць. Як було, так і залишається три версії. Основна - самогубство.

Ще один кейс. Загибель співробітниці посольства США в Києві. Чи встановлена вже причина загибелі жінки?

Проводиться розслідування з додатковою відміткою - нещасний випадок. Хочу сказати, що тіло було направлено в США, розтин було проведено в присутності українського судового експерта. Офіційні висновки експертизи наразі в Україну не надходили. Але, на сьогодні можу сказати, що однією з версій є наїзд поїзда на жінку. Наші слідчі знайшли цей поїзд і машиністів, яких допитали в рамках кримінального провадження.

Як просувається розслідування у справі про стеження за експослом США в Україні Марі Йованович?

Досудове розслідування триває. Решту інформації не можу розголошувати, бо це може зашкодити слідству.

Чи давала Йованович якісь свідчення?

Вона не приїжджала в Україну.

Справа Шокіна і Байдена. Вона розслідувалася за заявою Шокіна, але була закрита. Так співпало чи це через те, що він став президентом?

Ми проводили досудове розслідування на підставі ухвали слідчого судді Печерського суду. У вересні 2020 року прийнято рішення про закриття провадження, оскільки в діях громадянина США не було складу кримінального проступку.

Чи підтримуєте ви легалізацію зброї? Мова про короткоствольну зброю.

Ні. За 2020 рік ми вилучили з незаконного обігу понад 3 тис. одиниць вогнепальної зброї. Поки ми не наведемо порядок з нелегальною зброєю, в тому числі це стосується і гранат, і вибухівки, я вважаю, що занадто рано нашим громадянам довіряти вогнепальну зброю.

Чи носите ви зброю?

Іноді. Це табельна зброя. Форт-17.

Щодо легалізації марихуани. Якщо депутати спробують легалізувати марихуану у медичних цілях, чи буде Нацполіція перешкоджати цьому?

Поліція не може перешкоджати процесу законотворення. Інша справа, що Національна поліція бере участь в обговоренні цього питання. Основне, що легалізація легких наркотиків в медичних цілях потребуватиме державного регулювання, державного контролю. Якщо держава зможе в особі контролюючих органів, в тому числі Національної поліції, контролювати ці процеси, зокрема, щодо вирощування, виробництва і реалізації, тоді ми можемо говорити, що це не буде підривати державу. Контролювати цей процес дуже складно, оскільки що стосується плантацій з коноплями або реалізації готової продукції через аптеки повинно бути жорстко виписано. Щоб, в тому числі і Національна поліція могла відповідно реагувати і контролювати ці процеси. У нас діти починають приймати легкі наркотики з 11 років. 14-15 років – це вже тяжкі наркотики. Тому, до цього питання потрібно підходити жорстко. Ми не можемо випускати з поля зору те, що цим ми можемо скалічити дітей і молоде покоління. Це дуже тонка грань, і ми повинні зважено підійти до вирішення цього питання.

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux